» Historie » MDŽ

Něco málo o svátku,který mnozí muži považují za žalostný den mužů. Zřejmě proto, že v minulosti museli uznat, že i ženy mají svá práva.

Vznik a vývoj MDŽ

Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat tak do veřejného života. Počátky můžeme spatřovat v roce 1907, kdy se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu. Právě zde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a požadovaly volební právo. Této konference se účastnilo téměř 60 delegátek z 15 zemí. Důvodem proč se měly ženy v boji za svá práva scházet v jeden určitý den, byla snaha upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost, jak ženy, tak také muže.

V roce 1908 se pak sešlo několik tisíc žen a pochodovalo ulicemi v New Yorku. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od tohoto roku se pak ve Spojených státech začal slavit poslední únorovou neděli „Národní den žen“. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kdy se z tohoto dne stal mezinárodně oslavovaný den na návrh Clary Zetkinové, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí. Clara Zetkinová prosadila pořádání mezinárodního svátku za účelem boje za volební právo žen. V Kodani tak došlo k proklamování Mezinárodního dne žen na počest boje žen za svá práva a dosažení volebního práva. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku.

Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.

MDŽ dnes

MDŽ byl oficiálně uznán OSN v roce 1975, což byl Mezinárodní rok žen. V tomto roce MDŽ uznalo také mnoho národních vlád. V roce 2001 vydal generální tajemník OSN u příležitosti MDŽ poselství, kde zdůrazňuje problém současné doby - nerovnoprávné zastoupení žen v politickém životě. Upozornil na to, že je třeba do rozhodovacích procesů zapojit více žen, neboť jejich přístup může v mnohém přispět v předcházení konfliktů a zajišťování míru.
Dnes je MDŽ demonstrací za odstranění diskriminace a lepší pracovní podmínky žen a připomínkou boje za jejich rovnoprávnost.

MDŽ a 8. březen je tedy možná částečně poznamenán svou komunistickou minulostí, kdy se ho komunistická politická elita v Československu zmocnila k využití své propagandy. Jde však o den uznávaný v různých částech světa. 

akimoro | 06.03.2015 06:23
1

MDŽ...

alava | 06.03.2015 12:38
...včerejší "oslavu" v klubu seniorů jsem prošvihla, ale nelituji, byla jsem raději v pohybu a na vzduchu, byť pěkně "ostrém". Naše město, lépe jeho vedení - mladá paní starostka - se za dobu svého působení postarala o obnovu mnoha tradic - městskou oslavu MDŽ taktéž. Do kina je vždy k pobavení žen a jako poděkování pozván divadelní soubor, na přivítanou sklenka vína, na rozloučenou kytička. JDU!
ODKAZ:
2

1: MDŽ

alava | 06.03.2015 23:19
Tak divadlo v kině bylo prima. Taková praštěná konverzačka ve 4 osobách. Nasmáli jsme se. Na uvítanou jsme dostali (muži měli také vstup volný, ale za 100 ;-), abychom to my ženy měly všecko grátis), decku červeného nebo bílého a na rozloučenou tulipánek z kýblu od města.
ODKAZ:
3

MDŽ

zorka | 07.03.2015 10:23
Že se svátku zmocnili komunisté, je logické. Ti se zmocňovali všeho.U nás v zaměstnání z toho udělali politickou schůzi s okoralými chlebíčky a tanečkem s dětmi ze školky.Pak byla povinná část ukončena a zbytek slavících se zlil jako dogy. Ale že se toho svátku zmocnili i muži,ne že by byli příliš galantní k ženám, ale vzali to jako příležitost k chlastu. A někde nechyběl ani sex. Není divu,že se mi i po těch letech dělá z MDŽ nevolno. Jistě to jinde mohlo probíhat i jinak, záleželo na kultivovanosti účastníků.
ODKAZ:
akimoro | 07.03.2015 15:36
Vím, že je svátek zprofanovaný díky bývalému režimu. Úmyslně neříkám komunistů, protože nám vládly tři strany, komunisti, sociální demokracie a lidovci. Na ty dvě se tak nějak pozapomíná a hází se vše na komunisty, je to pohodlnější.
Svátek jsem připomněla proto, že si myslím, že původní význam by se neměl zapomínat.
ODKAZ:
5

MDŽ

Maruš | 08.03.2015 23:11
Můj názor na Slavení MDŽ je takový.Když jsem byla ještě zaměstnaná,tak se každoročně tento svátek slavil.Kdo se chtěl opít,nemusel chodit ani na oslavu.Napil se všude.My ženy jsme se tam pobavily a líbilo se nám to.Ne každé ženě bylo dopřáno,aby byla matkou a tak jsme se veselily všechny.Matky i ty bezdětné.I na pracovištích byl kolektiv družnější.
ODKAZ:
6

MDŽ

7

8.březen

Hanka | 09.03.2015 22:33
jsme slavili vždy.Jednak jsem skoro celou dobu pracovala v ženském kolektivu,takže jsme měly důvod se sejít i jinde,než v práci.A jednak 8.března má má maminka narozeniny.Mimochodem včera měla 88 let.Takže důvod k oslavám 8.března byl a je u nás stále!!
ODKAZ:
8

7: Hanko...

alava | 10.03.2015 10:01
...tak mamince všechno nejlepší a hlavně to zdravíčko!
ODKAZ:
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K