» Turistika » Andalusie

Po přečtení Bosé královny, jsem zatoužila projezdit Andalusii, kde se většina děje odehrává. A tak jsem k Vánocům obstarala pobytový zájezd do letoviska Fuengirola. Je to na pobřeží Costa del Sol, jižně od Málagy. Středisko samo je "turistický průmysl" ale jako východisko pro cestování po Andalusii se osvědčilo.

Andalusie je  jihozápadní oblast Španělska. Z jihu je omývána Středozemním mořem až po Gibraltar. Za ním se rozprostírá Atlantik. Na západě hraničí Andalusie s Portugalskem, na severu a východě se Španělskými společenstvími ( skládá se většinou z několika provincíí)  Extremadura, Kastilie La Mancha a  Murcia. Andalusie je nejúrodnější částí Španělska. Dělí se na osm provincií.  Hlavním městem je Sevilla.

Historie Andalusie je přepestrá. Již ve starověku byly na jejím pobřeží kolonie Fénické říše, v roce 206 př. n.l. se její území připojila k  Římské říši. Tu vystřídali na přelomu 4. a 5. století barbarské kmeny a byla na dobu tříset let začleněna do Vizigótské říše, která ovládala celý Pyrenejský poloostrov. Vlivem vnitřních rozporů oslabená říše podlehla roku 711 nájezdu Maurů ze severní Afriky. Zatímco východnější části poloostrova se od Maurské nadvlády osvobozovali už od konce osmého století, celá Andalusie byla ovládána Araby až do poloviny 13. století. Poslední chalifát Granada padl až koncem 15. století, v době kdy se manželstvím spojila dvě největší katolická království na Pyrenejském ostrově, Kastilie a Aragonie. Bohužel, ukončením reconquisty (vytlačení Maurů z Pyrenejského ostrova katolíky) a následným vyhnáním muslimů a židů, skončila doba rozkvětu této oblasti. Dalšího rozvoje se dočkala až v devatenáctém století.
Města i vesnice Andalusie mají ve svých starých částech stále "arabský" ráz. Na mnoha místech naleznete římské vykopávky,

každému většímu městu vévodí Alcazár - původní maurská pevnost, později přebudovaná na sídla katolických vládců.

Domy jsou zdobeny barevnými dlaždicemi, často obklopují patia s krásnou květinovou výzdobou.

Uličky starých měst uzounké, přerušené vždy krásnými náměstíčky.

V každém městě je řada kostelů, ty největší jsou přebudované mešity a nesou některé jejich znaky dodnes. Obzvlášť vyjímečná je v tomto směru katedrála v Cordobě, která je vybudovaná uprostřed bývalé mešity.

Nádherné maurské paláce se nacházejí v Seville  

a Granadské Alhambře.

Při našem putování jsme několikrát přejížděli vnitrozemí Andalusie. Nejprve nás obklopovaly pahorky pokryté háji olivovníků, později v nížinách okolo Gudalquiviru pole obilí a slunečnic. Cestou do Granady jsme viděli zasněžené vrcholky Sierry Nevady 

Navštívili jsme i historické město Cádiz na malém poloostrově v Atlantickém oceánu 

i britský Gibraltar 

Jen na koupání v moři nám čas nezbyl.
Tak snad příště. 

Pokud si chcete prohlédnout více fotografií, jsou jako obvykle na rajčeti.
 

Zoja | 02.06.2014 15:35
1

Ach jo, zase to nevzalo odkaz

2

To mě taky potěš...

alava | 02.06.2014 18:44
...ilo :-)) a vítej opět na rodné hroudě. Koukám, že to byla dovolená "jako noha", cestovali jste a hodně viděli. Jsi hodná, že ses podělila.
ODKAZ:
3

1: nádhera

Růžena | 02.06.2014 19:12
Zojo zas vidělas kus světa ty fotky jsou nádherné!!!!!
ODKAZ:
4

Ahoj Zojo

Inka | 05.06.2014 08:30
Moc hezká cesta.Nedostala jsem se ke klidu to přečíst.U nás se pořád něco děje a na cestě je další vnouče.V prosinci do tuctu! Mějte se, snad se k vám taky kouknem. Moříčko bych si dala...
ODKAZ:
5

Že do toho...

alava | 05.06.2014 19:36
...kecám - tož další vnouče na cestě zasluhuje gratulaci. Já bych si taky přála ještě aspoň jedno, ale asi se dočkám spíš prvního pravnoučete, dá-li mi Pánbůh dlouhé žití.
ODKAZ:
6

Jako vždy - jednička s *

Helena | 06.06.2014 01:37
Ty to umíš tak krásně nafotit a zpracovat, nedivím se, že ti ten kraj učaroval :)
ODKAZ:
7

Zoja opět nezklamala

Jarda | 06.06.2014 17:49
vynikající fotky i komentář, k tomu nádherná architektura a podle fotek bych řekl, že tam mají nad poměry čisto. Asi čekali návštěvu, Zojo, nevíš o tom něco?
ODKAZ:
8

7: Andalusie

Zoja | 16.06.2014 20:24
je krásná a opravdu je tam čisto. Domy v menších městech a vesnicích jsou natřeny na čistě bílou a vypadá to, že je natírají často. V rámci světové výstavy v Seville byla vybudovaná síť víceproudých silnic. Aby si neponičili sady olivovníků tak je v některých místech silnice vedená na viaduktech i mnoho kilometrů. Uprostřed těchto silnic jsou pásy oleandrů, zrovna nádherně kvetly. Docela ráda bych se tam ještě podívala. Třeba jen Sevilla by chtěla alespoň tři dny. Takhle to bylo trochu stylem "Jestliže je úterý, musíme být v Belgii..."
ODKAZ:
9

Tak jsem se tu trošku zasnila

Jana P | 22.11.2014 17:54
nad těmi vašimi zážitky z cest a ta Andalusie mne dostala. Byla jsem tam dvakrát jako baťůžkářka, jednou ve dvou a podruhé ve třech, jednou jsem ji jen projížděla na Gibraltar. I v březnu bylo v Granadě krásně, kvetly pomeranče a voněly po jasmínu, Alhambra byla ještě ale trochu zimní, nerozkvetlá. Vzaly jsme si pokojík v soukromí poblíž katedrály, večer jsme mohly s kámoškou pozorovat, jak upravují rolbami sjezdovky na zasněžené Sieře Nevadě. Sevillu jsme musely vzít tryskem, těch zajímavostí je tam moc, jenom třeba ta krásná kachlíčková výzdoba "azulejos" na Španělském náměstí! Moc se mi líbilo v Rondě - městečko na skále s historickou arénou. Byla tam nějaká mariánská slavnost, průvod nesl sošku, mužští v černém, ženské měly na hlavách na takových hrazdičkách krajkové závoje, holčičky v dlouhých bílých šatičkách jako družičky. Problémy jsme zažily v Cádizu, přijely jsme za tmy a nemohly sehnat ubytování. Už jsme si pomalu "ustýlaly" každá na jedné z bílých laviček na krásném náměstí, když vtom se objevil cyklista a nabídl nocleh. Potom, že se zázraky nedějí. Ona ta náboženská sláva byla i tady, proto všude bylo plno, večer jsme zase zaslechly bubínky a zpěvy průvodu. Cádiz je krásný, má šmrnc Orientu, z něj jsme si odskočily do Jerezu (Cherezu), tam kvetly zase bleděmodře pro mne nezapomenutelné stromy žakarandy. Prostě pohádka.
ODKAZ:
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K