» Kavárna » MÁK SETÝ

Jelikož u nás je dovoleno pěstovat mák, a ještě je čas ho zasít, vkladám článek, který mi přišel emailem o máku.

Zázračné účinky máku: 

Patří mezi nejzdravější potraviny světa

Pokud jste si na Vánoce dopřáli chutné makové koláče či jiné dobroty ochucené mákem, lépe jste ani udělat nemohli. Mák je totiž jednou z nejzdravějších potravin světa.
Mák je po staletí využíván nejen v lékařství, ale i v potravinářství. Už antičtí atleti ho konzumovali jako zdroj síly a vitality. V současnosti je nejžádanějším produktem z máku olej, který má na lidský organismus zázračné účinky.

S čím mák pomůže?

Mák jako obrovský zdroj bílkovin a nejen bílkovin, ale i vápníku. A to dokonce dvanáctkrát více než mléko. 
Proto by mák neměl chybět nejen na talíři těhotných žen, ale i lidí trpících osteoporózou.
Mák na paměť i rakovinu.
Mák obsahuje kyselinu olejovou, která se výborně osvědčila při snaze zlepšit paměť či snížit krevní tlak. A to není všechno. Poslední výzkumy mák označili za skvělou potravinu při prevenci rakoviny prsu.

Mák uklidňuje.

Mák si nemohou vynachválit ani lidé přecházející náročným obdobím plným 
stresu. Jemná maková aroma má výrazný, zklidňující účinek na lidskou psychiku, uklidňuje centrální nervovou soustavu, pomáhá při neurózách i duševní nerovnováze. Mák je vhodný i do masážních a aromaterapeutických směsí. Také tlumí bolest hlavy, uvolňuje svalové křeče a postará se vám o 
klidný spánek.

Makový olej v kuchyni.

Makový olej je u hospodyněk oblíbeným artiklem. Nejenže výborně chutná, ale své sehrává i jeho působivá vůně a rozmanitost využití. Zda v teplé, zda ve studené kuchyni, makový olej se vždy postará o fantastickou chuť připravovaných jídel.
Makový olej pro krásnou pleť.
Makový olej však nemusíte využívat jen v kuchyni. Málokdo ví, že je mimořádně vhodný k ošetření suché a popraskané pleti, poradí si s ekzémem i zánětem. Díky vysokému obsahu hořčíku a vápníku zas potěší vaše nehty a vlasy, kterým dodá potřebnou výživu. I proto se stal nepostradatelnou součástí pleťových krémů, balzámů a kondicionérů.

Co jste o máku (zřejmě) nevěděli?

V řeči květů má mák význam: Neprozraďme naši lásku.
V mnoha zemích je pěstování máku zakázáno, zejména pro obsah morfinu. Ten se používá například při výrobě omamných a máku z tohoto důvodu bývá připisován přívlastek nebezpečný. Faktem zůstává, že smrtelnou dávkou je 0,25 - 0,5 g morfinu a to při konzumaci makových nudlí určitě nehrozí.
Mák se častokrát přidává do jídla a nosí v malých sáčcích jako afrodiziakum.
Lístky vlčího máku jsou od nepaměti využívány při léčbě nespavosti a plicních chorob. Mák bývá oblíbeným prostředkem při tlumení kašle či chrapotu.

Marie | 24.04.2014 08:14
1

Dobré poučení

Inka | 24.04.2014 09:35
Že bych upekla makový závin?Zítra už máme zase návštěvu...
ODKAZ:
2

Mák

zorka | 24.04.2014 18:25
To jsem zvědavá, kdy nám ho Evropská unie zakáže pěstovat, aby se z nás skrzevá makové buchty nestali hašišáci. :-)
ODKAZ:
3

mák

4

Mák

akimoro | 26.04.2014 05:51
Neboj Marie, Evropská unie nám ho určitě zakáže pěstovat, až zjistí, že je tu něco co jinde není.Vem si třeba pomazánkové máslo. Dnes už je jen Choceňské pomazánkové. S mákem to dopadne stejně. Je to jen otázka času.
ODKAZ:
5

4: Mák

zorka | 26.04.2014 11:33
Jenže to Choceňské pomazánkové je pořád stejné pomazánkové máslo. Jen je přejme-nované. A mák ti zakážou ne kvůli názvu, ale abychom nebyli drogové závislí :-). Na buchtách :-).
ODKAZ:
6

5:

akimoro | 27.04.2014 06:26
Češi jsou vynalézaví, ti si vymyslí jak ho pěstovat i kdyby z máku měl být kám.
ODKAZ:
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K