» Kavárna » Zemědělci!

Když jsem byla mladá holka, jezdila jsem k babičce (do mého současného domova) a tam se pravidelně ozýval místní rozhlas: "Hlášení. Zemědělci, sejte strniskové směsky" a následovalo hmta,hmta, hmtatáá. Nevím dodnes, co jsou strniskové směsky a dodnes mi leží v hlavě to hlášení. Městečko zdaleka nebylo zemědělské. Okolní pole obhospodařovalo vzdálené JZD a tady měli lidí spíš zahrady. Protože se blíží jaro,tak se ptám: co letos Jarda zaseje??

zorka | 09.02.2014 16:30
1

strniskové

Růžena | 10.02.2014 07:58
strnisko je to co zůstane po sečení pčenice na polu.Po žních jsme velkými železnými hráběmi ještě strnisko hrabali "ani zrno nazmar" a to se mlátilo jako domlatek.Takže si myslím že Jarda bude sít právě strmiskové směsky.Když se sela pšenice nebo ječmen tak se do secí mašiny přidával i hrách.Jako děti jsme pořádali soutěže právě na strniskových polích.Soutěž spočívala v tom kdo nejdál dojde po strinsku bosky!
2

Ještě nevím,

Jarda | 10.02.2014 09:27
záleží na tom, co seženu (obilí, brambory atd.) Letos to mám dost složitý, loňskou sezónu jsem vynechal.
3

2: Brambory

Inka | 10.02.2014 10:19
Přimlouvám se za brambory.A je to výnosné...

Ten testík je dobrá věc.Já bych klidně oslovovala pane soudče...Snad mi žádný soud nehrozí.Myslela jsem, že do těch odkazů nebudeme psát, aby se to nezahrabalo.
Můžete tam v Opravě nějaký odkaz přidat..

A strnisko je zrovna slovo více významů.Můj muž má často strnisko....
4

Strniskové směsky

Jarda | 10.02.2014 23:02
Strniskové směsky – po sklizni obilovin a řepky je třeba co nejdřív podmítnout (mělce zorat nebo pole přejet diskovými bránami) a zasít nějakou směsku složenou z plodin, které brzy hodně narostou a nadělají hodně zelené hmoty, třeba pelušku, hořčici, ozimou řepku a pod. Hlavním účelem je zelené hnojení. Při hluboké podzimní orbě se tohle všechno zaorá a pole se tím zeleným pohnojí přirozeným způsobem, zelená hmota je zdrojem živin, hlavně dusíku. Do strniskových směsek nedáváme vojtěšku ani jetel. Tyhle plodiny rostou pomalu, používají se do podsevu, to znamená, že se sejí současně s obilím. Po sklizni obilí se už s polem nic nedělá, protože tam už je vojtěška nebo jetel zasetý. Vojtěška nebo jetel tam pak vegetuje dva nebo tři roky jakožto půdu zlepšující plodina a sklízí se na krmení. Vojtěška se dost blbě suší, během sušení z ní opadají lístky a domů dovezeš jenom ty klacky, ale to nevadí, protože vojtěška velice příznivě působí na zdravotní stav skotu, králíků a j.
Někdy se místo strniskové směsky seje tak zvaná doběrná plodina, taková, která spotřebuje zbytek živin po obilí a lze ji ještě téhož roku sklidit.
5

3: Inka, strnisko

Jarda | 10.02.2014 23:05
... nejenom Tvůj...
6

4: Strniskové směsky

zorka | 11.02.2014 09:13
Díky za podrobné vysvětlení. Ono to zemědělství asi se nedělá jen rukama, ale i hlavou. Jen mně nejde do hlavy, proč místní rozhlas musel zemědělcům radit. Vždyť to sami museli vědět.
7

....

Inka | 11.02.2014 09:17
Asi aby soudruzi neudělali chybu.......
8

7: Místní hlášení

Růžena | 11.02.2014 10:33
naše obec se k němu vrátila a tak na sloupu přesně u baráku máme hlášení z první ruky strašně to řve i psi jsou z toho kraválu vyvedeni z míry.O ulici dál zas slyší jen ozvěnu hlášení, myslím si že to byly vyhozené peníze za to že se pár lidí kteří mají amplion u baráku doví že se právě na náměstí vykupují kožky z králíků,nebo že se zaběhl pes.
9

3: Tuhle

Ilona | 11.02.2014 15:03
jsem v televizi viděla, zaslechla nějakou zprávu, že prý EU hodlá na evropském území zredukovat nebo snad zcela zrušit porosty akátů, že prý to nejsou původní rostliny... Na závěr pak zazněla obava komentátora, zda nehodlá taky zrušit pěstování brambor!?!?

Jinak "soudce" je sám mluvnický (gramatický) vzor pro výjimky podstatných jmen r.m.(nebo jak se to říká - nejsem češtinář): předseda(-a je vlastně koncovka pro rod ž.), soudce... ale stejně se to vždycky špatně pamatovalo a já si celá léta již od školy pomáhám vlastním "vzorem" a to vzorem slova "pitomec" - pátým pádem oslovujeme, voláme: "pitomče!"... a porovnám-li pak slovo pitom-ec a soud-ce, je ten rozdíl již vidět na první pohled - tedy i v 5.p. č.j. bude ten rozdíl vidět, zatímco na jednoho zavoláme pitomče, na druhého musíme zavolat soudce...
:-)) :-)) :-))
podle vzoru pitomec je taky poslanec
ODKAZ: http://www.mojecestina.cz/article/2008091901-podstatna-jmena-urcovani-rodu-a-vzoru
11

Díky Ilono

Inka | 11.02.2014 15:56
To byla moje chyba.Budu si to pamatovat.Já hodně čtu,ale poučky neznám.Vnoučata naháním číst a taky zvládají čj.
12

9: Akáty

zorka | 11.02.2014 16:03
S těmi akáty jsem to taky četla. Včelaři nadávají, že nebude akátový med. Akáty jsou pro včely dost důležité. A jestli se má všechno nepůvodní odstraňovat, tak mne ty brambory taky napadly. Snad je ty pitomosti přejdou, jako s těmi okurkami, které směly být pouze rovné.
13

11: Ano,

Ilona | 11.02.2014 16:06
děláš dobře, já to taky říkám, hodně je to i o čtení... i když dneska... Ve škole do nás pořád vtloukali, jak se máme češtinu učit, když ji budeme muset používat třeba v úředních dopisech, jaký je to trapas, když je tam chyba... taky že máme hodně číst... Kdysi ale v knížkách ani v novinách a časopisech nebyly žádné chyby - nikdy! Ale dneska - co já jsem jich už našla v novinách i časopisech a i v knížkách!
14

K zamyšlení.

bohca3 | 11.02.2014 16:41
Tak jsem si přečetla začátek besedy, a hned se mi líbila, také rodič hospodařili a my k tomu byly vedeny/ 3 holky/.Tak jsem se těšila,že budeme připravovat záhony, zasejeme semínka do květinačů, shrneme na zahradě krtince a pěknou hlínu dáme na záhony, obejdeme stromy a to je ta jarní touha,trochu uklidněna.
)Ale dojdu dál čekám co bude o sázení nebo stříhání- a nic šups a už jsme u ČEŠTINY.
Ale Moje ČEŠTINA NENÍ MOC MILOVANÁ i když jsem měla chvalitebné známky, a hlavně klopýtam v té mluvnici, o co tam jde to jsem nepochopila.Prosím vás děvčata- babičky,nekotrolujte mi pravopis a vynatá slova atd.Když píšu a chvátám tak chybička se vloudí, tak to prosím přehlédněte. A JEDEME DÁL.
15

14: bohca3,

Ilona | 11.02.2014 17:06
(:-) nevím, jak ti říkat, jsi taky Bohunka?)... To je přeci jen taková zábava, takový relax ty testíky... Ona čeština - ta gramatika je skutečně hodně těžká, tak to bylo jenom takové zpestření, neboj,... nikdo nikoho nechce opravovat, naopak... K těm záhonkům se zase oklikou můžeme vrátit... Myslím, že všichni už čekáme na jaro a těšíme se na svoje kytičky, i když pro tu přírodu by asi ještě byla lepší pořádná zima. V současné době já bych potřebovala nutně "obhospodařit" svoje pokojové kytičky, nějak mi to tady skomírá :-(
16

9: tys to rozebrala

Růžena | 11.02.2014 18:20
Ilonko tos mě rozesmála!Podle vzoru pitomec je taky poslanec!!!!!!!!!!!!
17

Zemědelci

bohca3 | 12.02.2014 08:18
Ilonko- život jde dál, já myslela, že jsi jedna z těch co rády kontrolují prvopisné chyby.Prosím o odpuštění. A jmenem jsem bohumila- na Poště,kde jsem pracovala tak mě přejmenovali,protože jsem tam byly 4 se stejným jmenem.Na mě padlo Bohča, a doma mi říkali Bohuš.Přeji Hezký den- ajdeme slavit k Růžence narozeniny - tam bude cukroví a ty dorty už se na ně těším.
18

17: Ale Bohunko,

Ilona | 12.02.2014 19:12
nic se neděje, život skutečně jde dál... ono bylo jenom "kouzlo" v tom vzoru "pitomec", protože je to legrační, ale na druhou stranu to skutečně "gramaticky funguje". Tahle slova opravdu dělají dětem velké problémy, i mně dělávaly až do té doby, než jsem začala používat tento vzor a přiznám se, že si tím vždycky musím pomoci i dnes. Už si to moc nepamatuju, ale mám takový pocit, že nám to snad kdysi prozradila naše češtinářka, když už nemohla dál snášet ty naše stále stejné chyby... ještě jednu pomůcku nám prozradila u slova "zvláštní" - my jsme totiž vždycky (skoro celá třída) psali "vzláštní". Paní uč. nám to dávala do každého diktátu a stejně jsme to měli vždycky špatně, tak nám jednou řekla, že jenom vůl píše na začátku -V-... no a skutečně od té doby jsme to už měli všichni správně. Skutečně to funguje, on si totiž člověk daleko lépe zapamatuje takovéto "srandičky", než nějaké poučky a pravidla. Já jsem s tím slavila úspěchy i u našich dětí - zasmály se a pamatují si to stále.
19

14: Bohča3

zorka | 12.02.2014 19:22
Neboj, nikdo tě kontrolovat nebude. Každý občas nějakou chybku utrousí. Snad jen učitelé češtiny ne, protože tu gramatiku stále s žáky opakují. Já čím jsem starší, tím spíše chybu udělám. A kdybych nevěděla, že jsem to psala já, tak se budu hádat, že to já nééé. :-D
20

14: Bohunka

Ilona | 12.02.2014 19:52
je moc hezké jméno, které (myslím) se dnes už moc nedává. Ale zaujalo mě, že jste se na poště sešly hned 4 Bohunky, protože jednotlivé pošty v místech zase tak móóóc zaměstnanců podle mě nemají... to je opravdu zajímavé.
Jedna manželova teta se taky jmenovala Bohumila. Já jsem ji poznala jako tetu Milku - volat malinké dítě takový dlouhým jménem asi moc nejde, i to malé dítě-batole takové jméno asi komolí a tak tetě začali říkat Milka, asi tou druhou půlkou jména... často jsem pak i slyšela, jak o ní manželova maminka mluví taky jako o "Mileně" ☺♥
21

16: Růženko,

Ilona | 12.02.2014 20:12
to jsem ráda, že jsem tě rozesmála, já jsem se zase zasmála, když jsem si tě představila... O tom to taky původně mělo být, ale asi se mi to moc nepovedlo ☺☺☺☺♥♥♥♥
22

Zorka, dotaz

Jarda | 12.02.2014 23:09
z komunikační šachtičky vypadla zpráva o tom, že Kelti na Hradišti už započali s nácvikem prostných na jarní slunovrat. Víš o tom něco? Prý se tam při tom dost pije.
23

Vzláštní-zvláštní

Inka | 13.02.2014 08:13
To o tom volovi říkala i naše učitelka.....a mimotechnické fakt pomáhají.
24

Vůl - ůl

Jarda | 13.02.2014 08:35
já myslím, že český jazyk je především prostředek k dorozumění, ne k buzeraci. Při psaní jsem se vždycky řídil spíš instinktem, hlavní je, že si rozumíme, až si začneme plést celá slova, bude to horší. Často už mezi známými přecházím na hovorový jazyk, říkám si, že si jako starej (správně "starý") dědek v kmetském věku už můžu ledacos dovolit a projde mi to. Já vím, že až tohle odkliknu, už to budou mít i v Ontariu nebo v Ugandě, ale tam zas není tolik lidí, co by mi nespisovnou češtinu vytýkalo.
25

22: Kelti

zorka | 13.02.2014 08:58
Nevím o tom nic, jen to, že se v rozestavěné vesničce schází vééélmi pochybná společnost.
26

24: Jarda

zorka | 13.02.2014 09:01
Ovšem je fakt, že v Ontariu i Ugandě dost lidí sleduje naše 60K.Zdravím!
27

26:

Jarda | 13.02.2014 09:07
Tak to mají smůlu...
28

Zemědelci

bohca3 | 13.02.2014 09:33
Nerada něco vysvětluji, vše je na dlouhé lokte, ale má se to.Na poště Jihlava 1 nás bylo 134 zaměstnanců, a na celé pošte něco přes 500. Ve měste je 7 pošt a ještě okolí.Proto těch Bohumil bylo více. Ve škole jsem zase sedělA s moji sestřenicí, ataké to bylo prima že zavolala POKORNÁ,a která uměla tak se postavila, atak nám začala říkat křestním, a to se jí stejně pletlo. Na školu mám hezké vzpomínky, snážíme se scházet, ale nějak rychle nás ubývá.Jardovi děkuji za jeho názory, já jsem již také v zasažitelných letech, ale zase si myslím, že jsem v některých věcech aktivnější než za mlada. Včerá večer jsem byla na přednášce EGYPT- kterou měl akademický malířNetolička,který přednáší, na VSPJ na katedře cestovní ruch a bylo tam více senioru než mladých a tak jsme poslouchali,že nikdo mimo mladých ani nepípl.PŘEJI VÁM VŠEM DNEŠNÍ KRÁSNÝ DEN.
29

28: Jé, Bohunko,

Ilona | 13.02.2014 12:46
já jsem se svojí sestřenicí chodila do naší závodní (firemní-KARNA, později NÁŘADÍ Děčín) MŠ, potom i do ZDŠ a nakonec jsme spolu skončily i na ekonomce - dnes se jim zase říká Obch. akademie jako kdysi úplně dávno. Ona je o 1,5 měsíce mladší než já a bohužel se nejmenovala stejně, protože její maminka byla sestrou mého tatínka. Ale i tak to bylo hezké, to se asi (myslím já) moc lidem nepoštěstí. Zrovna včera jsem se byla za ní zase po delší době podívat.
Jinak ten Egypt je taky moc zajímavé téma, já se poslední dobou hodně dívám v TV na Prima Zoom, tam je o Egyptu taky spousta dokumentů a je to doslova moc napínavé! ☺♥
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K