» Turistika » Malé putování na horu Říp a do Máslovic

Povídání o jednom malém sobotním výletě.

Hora Říp, fascinující hrbolek opředený pověstmi, jeden ze symbolů českého národa přitáhnul jedno sobotní dopoledne i nás. Na Říp se můžete vydat z mnoha míst. My zvolili, vzhledem k možnostem některých členů výpravy, asi tu nejkratší variantu, to ovšem nic neubírá výletu na kráse. Zaparkovali jsme na  (bohužel  placeném) parkovišti ve vesnici Rovné.

 

Uvítala nás krásně opravená budova bývalé obecné školy, pohled přitáhla krásná lipová alej. Cesta mezi stromy  nás dovedla až pod horu samotnou. I když se Vám možná při příjezdu nebude zdát, výstup na Říp je strmý až dost. Již úvodem musíte překonat značný stoupák, pak Vám cesta dá oddechnout a závěr prověří vaši kondici podruhé. V průběhu cesty se naštěstí můžete kochat krásnými výhledy do kraje,  z Mělnické, Roudnické nebo Pražské vyhlídky.

V době naší pouti sice byla krajina poněkud v mlze, ale při troše představivosti jsme tam nějaké ty kostelíčky taky viděli.

A pak jsme stanuli nahoře na hoře Říp. Kousek  od rotundy  sv.Jiří a sv.Vojtěcha je naštěstí malebná turistická chata, kde jsme se vzpružili klobásou a horkou brusinkou. Rotunda byla zavřená, ale obešli jsme ono památné místo kol dokola, pocítili pozitivní energie a šup dolů. U auta jsme zjistili, že den ještě nepřeskočil svoji půli, i přesvědčila jsem i  línější část skupiny k dalšímu miniaturnímu výletíku.  Již dlouhá léta si moc přeji vidět máslový betlém v Máslovicích.  Je čas uskutečnit sen.  Jedeme do Máslovic.

Přijeli jsme do malebné vesničky, čisté a upravené a v ní maličké Muzeum másla. Paradoxní je, že vesnice jako taková neměla nikdy s výrobou másla nic společného. Muzeum bylo otevřeno relativně nedávno, v roce 1997,  na nápad starosty, aby rozšířil věhlas obce, což se mu myslím, úspěšně daří.

Betlém každoročně vyrábí výtvarnice Šárka Havlíčková, a vystavený bývá pravidelně od začátku prosince do konce ledna, než se začne kazit.

Za vstupu do muzea jsme zaplatili zanedbatelné vstupné a uvnitř, v chladné místnosti,  jsem konečně spatřila onen betlém. I Vám ho naštěstí mohu přiblížit na fotografii.

Je rozkošný a je dobré ocenit nápad. Nápad, jak proslavit obec tím, že má v názvu slovo máslo, ač nemá s máslem vůbec nic společného.

Za hezkého počasí se dá jít z Máslovic na spoustu výletů, třeba se převézt  přívozem....

Aubrieta se jistě do vesničky vrátí a více prozkoumá okolí.....

Zbývá dodat, že celý výlet je vhodný pro děti, psi i postarší občany. Trochu zdatnější rodiče vyjedou kočárkem až na Říp, pejskaři naváží po cestě kamarádství  s jinými psovody, psů různých plemen tam potkáte nespočet.

 

Vaše Aubrieta

Aubrieta | 30.01.2014 17:29
1

Říp

2

Říp

alava | 30.01.2014 19:57
Byla jsem tam víckrát, ale nikdy ne v zimě a vždycky mne ten výlet velmi nadchnul. Naposledy před pár lety jsem měla štěstí a dostala se i do rotundy a za větší minci, vhozenou do pokladničky na údržbu, jsem usmlouvala s průvodcem i 1 foto uvnitř. Pokusím se přiložit.
3

Na Říp

Zoja | 10.02.2014 14:30
Také jsem byla na Řípu několikrát, naposledy loni na sv.Václava. Psala jsem o tom. Ale zjistila jsem, že Toník na Řípu ještě nebyl. Tak nás tento výlet čeká letos zase. V Máslovicích jsem byla, ještě když jsem bydlela v Praze. Samozřejmě na kole :-)
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K