» Turistika » Výlet do Přerova nad Labem

Ještě před Štědrým dnem jsme si udělali krásný výlet do skanzenu v Přerově. Všem vřele doporučuji.

Tak  jsem si dnes přečetla, že lidé brali o poslední adventní neděli obchodní centra útokem. Mohu Vás ujistit, že já tam rozhodně nebyla. Já bych tam totiž v tuhle dobu nikdy nešla.  Byla jsem na daleko krásnějším a romantičtějším místě, v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem.

Na naši cestu jsme vyrazili okolo poledne, abychom to pěkně stihli, v tuhle roční dobu mají otevřeno pouze do čtyř. Přes Brandýs nad Labem a Čelákovice polabskou rovinou přímo do Přerova, romantické vesničky, v jejímž srdci se nachází muzeum.

Založeno bylo roku 1967, ale jeho základ byl položen dříve, roku 1895 Ludvík Salvátor Toskánský zakoupil kovářskou chalupu, nechal ji po vzoru českých stavení upravit  a pod názvem „staročeská chalupa“ stala základem dnešního muzea.  V něm se nacházejí zemědělská stavení  z Nymburska a Maldoboleslavska. Z vesnic, které v šedesátých a sedmdesátých letech miulého století procházely prudkými změnami souvisejícími s rozvojem zemědělství v těchto oblastech.

Při návštěvě chaloupek se přeneseme v čase, do Vánoc  konce 18 století.

Vaše Aubrieta

(foto ve fotogalerii a na www.aubrieta.cz )

Aubrieta | 27.12.2013 21:37
1

Skanzen

alava | 28.12.2013 11:39
Také mám moc ráda skanzeny. Leckde se pořádají tématické (národopisné) akce k probíhajícímu období. Tady u nás na českolipsku třeba na Vísecké rychtě v Kravařích. A tam poblíž Přerova je ještě skanzen v Ostré (Botanicus). Tam se mi také moc líbilo. Nebo v Železném Brodě - Trávníky, Veselý kopec na Vysočině...a mnoho dalších.
2

Skanzen

zorka | 28.12.2013 18:17
U nás je skanzen na Veselém kopci, kde k původním chalupám byly přemístěny ty z okolí. Je to v pěkné krajině na okraji Vysočiny. Pořádají se tam jarmarky, masopustní reje a pod. Už tam ale nejezdím, protože je tam lidí hlava na hlavě. Z počátku jste mohli volně procházet areálem, všechno si prohlédnou a připadali jste si jako ve skutečné vesnici. Taky se tam mimo jiné natáčel Cirkus Humberto a některé pohádky. Teď je z toho muzeum, natřískané lidmi.
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K