» Kavárna » Barborky

Také je máte tak rádi? A všechno nejlepší všem Barborkám!!!

Pojďme se na chvíli zastavit a popovídat si o krásném adventním zvyku, jehož kořeny sahají do dávných křesťanských dob.

Ve 3. století našeho letopočtu prý žila  kdesi v Turecku svatá Barbora, dcera bohatého kupce. Ten nenáviděl křesťanské učení a aby před ním ochránil i svoji dceru, nechal postavit věž, zařídil jí vším potřebným a  Barboru do ní zavřel.  Jeden ze sloužících však byl potají křesťanem a dívku k víře přivedl. Otec se to dozvěděl a v tomto bodě se pověsti rozcházejí. Jedna z možností je, že Barboru ihned vlastní rukou sťal a jeho samotného zabil blesk, druhá možnost je, že se Barborce podařilo utéci, ale stejně byla dopadena a mučena a  otcem popravena.

Svatá Barbora z Nikomédie patří ke 14 svatým patronům, katolická církev ji však vyřadila ze seznamu katolických svatých, protože její skutky nebyly prokázány. Přesto je uctívána a dala jméno kostelům (Kutná Hora) i zvonům( kaple v Lukavici, kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic).

Ale zpět k tradici.

Právě 4. prosince, ve chvíli, kdy se slunce dotkne země, odřízněte  ze stromu větvičku – barborku. Strom, jak jistě tušíte nemůže být ledajaký. Tradiční je třešeň, višeň, ale může to být i větvička ze zlatice, broskve, vhodný by měl prakticky jakýkoliv kvetoucí jarní strom. Řez veďte šikmo, větvičku dejte do vázy s vlažnou, odstátou vodou a nechte na chladném místě.

Čekejte a doufejte. Do Štědrého dne by měla rozkvést. Většinou se zadaří a vytvoříte si doma krásný symbol jara, poselství nového života,  obrody a znovuzrození, dívky se mohou do roka vdát.

Závěrem, pro dotvoření romantické atmosféry si představte, jak v dávných dobách obcházely v předvečer svátku svaté Barbory ženy v bílých hávech, s pomoučněným obličejem  a metlou stavení, zlobivé děti vyšlehaly, hodným daly dárky. Později byla tradice nahrazena čertem a Mikulášem.

Tak běžte pro Barborku, a opatrně, šetrně ke stromům, nepotřebujete Barborek otep, že?

A nezapomeňte se před tím zeptat........

Vaše Aubrieta

Aubrieta | 03.12.2013 21:32
1

Barborky

zorka | 03.12.2013 22:22
A když větvička do Štědrého dne rozkvete, vdáte se (jste-li nezadaná). Já osobně barborku řezat nebudu, co bych dělala s dědkem?
2

BARBORKY

3

1: Barborky

alava | 04.12.2013 11:19
Zorko - hahahahaha! Barborka mi rozkvete téměř pokaždé a nic takového mi nikdy ani v nejmenším nehrozilo.
4

Barborky

Růžena | 04.12.2013 16:51
třešeň jsem nechala růst ale zlatý déšť jsem si utrhla na zahrádce.Rozkvete určitě jeden chlap stačí bohatě tak pro mě rozkvete jen tak pro radost
akimoro | 05.12.2013 16:33
I já včera dostala Barborky. Dcera je ustřihla z třešně. Když mi je dávala tak jí povídám, že Barborky u mně nefungují. Každý rok mi vykvetou a pořád ještě nejsem vdaná. Odpověď zněla- Chudinky Barborky, ty se snaží jak můžou, ale ty jim to pořád bojkotuješ.
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K