» Kavárna » Adventní věnce

Historie a tradice

S adventem je neodmyslitelně spojen adventní věnec. Předchůdce věnců dnešních, kterým chtěl přiblížit dětem blížící se Vánoce, vytvořil teolog J. H. Wichernem a zřejmě tak byla založena tradice adventních věnců.

Adventní věnec, tradiční symbol odpočítávání čtyř týdnů adventu. Většinou má podobu věnce z jehličnatých větví ozdobeného čtyřmi svícemi ve tvaru kruhu. Kruh má symbolizovat jednotu a Boží věčnost. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Poměrně obvyklá varianta je u nás ještě svíčka pátá, která se klade doprostřed věnce a symbolizuje Vánoce, nebo Ježíše Krista. Tato svíčka se pak obvykle zapaluje na Štědrý den. Svíčky by měly mít svou specifickou barvu nesoucí jejich význam a to, co bychom si v této době měli připomínat. Nejznámější varianta:

1. Zapálená svíčka barvy fialové, symbolizuje Naději

2. Zapálená svíčka fialové barvy, přezdívá se svíčka Míru.

3. Zapálená svíčka růžová nese symbol Přátelství.

4. Zapálená svíčka též růžová, symbolizuje Lásku.

5. Svíčka barvy bílé symbolizuje Krista a tudíž světlo světa.

Zdobené věnce bez svíček také nazývány adventní věnce jsou používány k ozdobení vchodových dveří. Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech je nahradily věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl.

knihomilka | 02.12.2013 10:12
1

Adventní věnec

zorka | 02.12.2013 15:56
Ač jsem o tom četla,tak jsem se ještě s 5 svíčkami nesetkala. U nás dáváme 4 svíce fialové (barva očekávání), nebo červené (barva radosti). Pátou - bílou svíčku čistoty rozsvěcujeme také o Štědrém večeru, ale na zváštním svícnu, který je podobně jako věnec uvit z chvojí. V kostele pak máme tradičně 4 bílé svíce na velkém věnci. Nevím, jestli ty bílé svíce mají liturgický význam, ale jsou hlavně v šeru kostela vidět.
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K