» Kavárna » Svatý Martin

z legend

Zítra je Martina a já doufám, že na bílém koni nepřijede. Dnes jsme ho oslavili novým svatomartinským vínem. K němu ovšem nebyla husa - jak velí tradice. Když chtěli  jmenovat Martina biskupem, schoval se do stáda hus. Ty ho ale kejháním prozradily (to byl ale nápad?!), proto je Martin patronem hus a my si máme na některé pochutnat. Ani martinské rohlíčky se nepekly. To zase udělal Martin zázrak, kdy naplnil žaludky vesničanů podkůvky svého koně, které se proměnily v rohlíčky s mákem. Moje vnučka měla narozeniny a jako moučník si přála perník (višně, ořechy). Miluje to víc jak dort. A na rohlíčky nebylo místo ani v kuchyni, ani v žaludcích. Tak příště. (Jenže to zase budou ty narozeniny).

zorka | 10.11.2013 14:38
1

SV.MARTIN

Marie | 10.11.2013 18:01
Já budu dělat brzy ráno "MARTINSKÝ DORT"
Mám vnoučka Martínka, ale momentálně je u druhé babičky na Jižní Moravě. Přijedou zítra odpoledne. Určitě mi přivezou SVATOMARTINSKÉ VÍNO.
Husu mám v mrazáku, z domácího chovu, tu připravím ke konci listopadu, až přijede dcera.
Už se na to těším.
Minulý týden jsem sledovala na německém programu "kaffe-oder.tee" jak se připravuje husa, hlavně čím se plní, takže mám inspiraci. Ale asi všechno tam dávat nebudu. Chci k tomu udělat karlovarský knedlík, ten jsem zkusila dneska prvně a povedl se a hlavně chutnal.
Umíte-li německy, můžete se kouknout. Jsou tam zajímavé recepty, ale nejen recepty. Kdybych měla více času, tak ten program sleduji denně. (Hlavně koukněte na video,jak tu husu připravuje)
Vysílá se pondělí až pátek, od 16,00 do 18,00 hod. (na satelitu SWR.de)
ODKAZ: http://www.swr.de/kaffee-oder-tee/essen-und-trinken/kochen/-/id=2343450/nid=2343450/did=12134308/9lfd38/index.html
2

Jedna pověst vztahující se k martinské huse

akimoro | 11.11.2013 07:18
Kdysi kníže Václav na den sv. Martina zabloudil v lese na Křivoklátě. Když už byl hodně unavený narazil na chalupu uhlíře. Uhlířova žena pekla husu. Pozvali knížete na oběd a vysvětlovali, že je svátek svatého Martina oni ho oslaví každý rok pečenou husou. Knížeti nejen husa chutnala, ale i zvyk se mu zalíbil natolik, že každoročně uhlíři posílal na Martina husu a na svém dvoře začal zvyk na Martina péct husu.Proto taky Martinská husa. Jestli je to pravda nevím, ale jako pověst hezká.
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K