» Turistika » …„Hliník se odstěhoval do Humpolce“…

Tip na filmový výlet

Prázdniny, dovolené - cestujeme a navštěvujeme mnohá zajímavá místa. Jedním z takových míst je i město Humpolec, které jsem při jednom putování létem navštívila. Proč?

…"Hliník se odstěhoval do Humpolce"…

Věta, kterou bezpochyby zná každý z nás. Věta, která se prolíná filmem, který nám přináší radost již přes 30 let. Věta, kterou na dotaz učitele ve filmu "Marečku, podejte mi pero" odpovídáme současně s hercem Zdeňkem Srstkou.

Neexistující postava Hliníka proslavila město Humpolec natolik, že v září 2002 došlo ve městě k jedinečné akci tohoto druhu - byla odhalena pamětní deska člověku, kterého nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná téměř celý národ.

K pamětní desce se začali sjíždět turisté z celé republiky, někteří přivezli Hliníkovi dárky, které umístili na kámen s pamětní deskou, někteří zde sehráli podařené scénky, dokonce za přítomnosti novinářů proběhl rozhovor s mužem, který by mohl být Hliníkem, další se přišli přesvědčit na vlastní oči o "existenci" Hliníka a vyfotografovali se u pamětní desky. Velký zájem o Hliníka přivedl město k myšlence vybudovat slavnému přistěhovalci muzeum - HLINÍKárium. První schůzky se zúčastnili i oba scénáristi filmu, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, kteří dodali také materiály a nápady pro připravovaný projekt. Bylo otevřeno 26. 9. 2006.

HLINÍKárium v Humpolci
Výroční turistickou známku vydanou při příležitosti výročí 30 let od premiéry filmu získáte v HLINÍKáriu a infocentru Humpolec. Výroční turistická známka se neposílá poštou!

Chcete-li ji získat, zastavte se na svých cestách v HLINÍKÁriu v Humpolci na Vysočině, určitě se pobavíte!

 

knihomilka | 11.10.2013 13:05
1

Hliník

zorka | 11.10.2013 15:43
Pan Hliník byl sympaťák :-)
Tereza | 11.10.2013 22:07
Tak tam se nepodívám,je to daleko,ale děkuji za hezký informační článek.
3

Dobrá hláška

Inka | 12.10.2013 10:19
Tři dny mě stávkuje PC. Pomalé, odmítá komunikovat,vyhazuje kopyta, trápí. Dnes snad už dobrý.tuto hlášku hojně používám. "Kde je babička?"-volám-" Hliník se odstěhoval do Humpolce"
Tam bych se mohla podívat, až bude zase teplo..
Všechny vás zdravím, na jihu mlha jako Plha. Švestičky ze zahrádky.
4

3: PC

zorka | 12.10.2013 10:27
Můj notebook blbne takhle už déle. Pomalu nábíhá, zadrhává. Dělá to prý systém a chce přeinstalovat, pravil můj ajťák vnuk. Jenže, čas nemá a tak "pod svícnem je tma" neboli "kovářova kobyla chodí bosa".
5

pc

Růžena | 12.10.2013 15:06
i mě můj miláček trápí a to tak že po hodince se naštve a sám se vypne.Už jednou jsem to takhle měla a musel do opravny přehříval se. I když mi pod ním bzučí přídavné chlazení myslím si že závada bude stejná bude třeba se mu kouknout na mozek a pročistit ho a to musí udělat odborník.
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K