» Historie » Kovárna

Pořád mě udivuje co vše se dá ještě o Dobrušce napsat. Dnes vám povím něco o staré kovárně. Není to moje tvorba. Převzala jsem článek z Dobrušského zpravodaje.Foto kovárny dodám v pondělí. Pokud by Ála měla po ruce její fotografii může jí přidat. Jinak si budete muset počkat do pondělí.

Budova bývalé kovárny čislo 364 je  kulturní pamámkou prohlášenou Ministerstvem kultury a zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky od roku 2000 pro svou historickou hodnotu.

 Jedná se o jeden z mála objektů bývalých kováren ve městech v naší republice, který se zachoval i s podloubím jemuž v průčelí dominují tři sloupy, směřující do Kostelní ulice.

Obdobnou stavbu lze najít snad pouze v Machově v části zvané Nizká Srbská na Broumovsku. Tamní roubená kovárna byla postavená v roce 1799. Průčelí roubeného stavení je kryto s předsazenou částí krovu se skládaným štítem, neseným dvěma kamenými sloupy. Pro nás Dobrušské není bez zajímavosti, že si tato kovárna zahrála ve filmu F.L. Věk

 Dobrušská kovárna má typický komín v zadním štítě.Postavená byla v klasicistním slohu v roce 1807, bezprostředně po ničivém požáru Dobrušky, který postihl město v roce 1806. Mimo jiné ve stejné době vznikla i empírova budova současného děkanství. Navzdory některým stavebním úpravám v průběhu let si dobrušská kovárna  zachovala původní podobu. Mřížkovaná okna z boku budovy vznikla v polovině minulého století. Kovárna se stala často inspirací pro některé umělce. Kovárna se stala i místem narození Ježíška v papírovém provedení  umělkyně Jarmily Haldové.

 Budovu naposledy obnovovat majitel Josef Hájek v roce 2006. Opravila se tehdy fasáda, očistily se sloupy a přeložila se střešní krytina.

akimoro | 04.03.2017 08:22
1

Kovárna...

alava | 04.03.2017 18:42
... Růžo, kolem kostela jsem se s tebou motala, ale kovárnu jsem ve fotkách nenašla, tak dávám foto z internetu. Naše město mělo v minulosti kovárny dvě, z té, co jsem ještě znala, je nyní hospůdka Kovárna poblíž Hospitálku.
ODKAZ:
2

1: Kkovárna

akimoro | 04.03.2017 19:18
Álo díky. To mě nenapadlo se podívat na internet. Já jí někde mám nafocenou, ale nemohla jsem to v té spoustě fotek najít. Budu muset ty SD karty popsat, abych věděla co kde je.
ODKAZ:
3

kovárna

akimoro | 04.03.2017 19:20
Z naší kovárny bude součást domu dětí. Měli by se tam udělat různé dílny, jedna pro řezbáře. Město kovárnu od Hájka koupilo.
ODKAZ:
4

Kovárna...

alava | 04.03.2017 23:55
...tak jsem našla i tu naši kovárnu, dnes Kovárnu-pizzerii. Je tam vzadu ještě vidět zbytek komína s čapím hnízdem.
ODKAZ:
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K