» Historie » Svatý Ondřej

Loni jsem našla zmínku, že se na sv. Ondřeje lije vosk nebo olovo, ale nikde jsem nenašla proč. Dnes jsem zjistila proč. Tak se s vámi o to podělím.

Na svatého Ondřeje…
Třicátého listopadu slaví svátek sv. Ondřej. Mně bylo asi čtrnáct let, když jsem se poprvé setkala se zvyky a věšteckými metodami týkajícími se svatoondřejovského dne. Prováděné věštby souvisejí s láskou a štěstím do budoucna. S tradicí mě seznámila starší kamarádka a bylo velice vzrušující to vyzkoušet. Mezi jiné rituály svázané s 30. listopadem patří například lití vosku do vody. Zvláštností je, že vosk musí být litý přes starý klíč s velkým okem. Podle tvaru, který tuhnoucí vosk ve vodě vytvoří, se usuzuje na to, jaká budoucnost člověka čeká. Plát vosku se vezme do ruky a posvítí se na něj baterkou. Stín dopadající na zeď a fantazie člověka pak promlouvají, přisoudí mu určitý význam. Když mi bylo o pár let více, babička se mě na svatého Ondřeje ptala, co se mi předchozí noc zdálo. Řekla mi, že co se v tu noc zdá, to se také vyplní. 
Kdo byl vlastně sv. Ondřej? Byl učedníkem Jana Křtitele a po příchodu Ježíše Krista byli s bratrem - sv. Petrem - prvními následovníky Ježíše. Po ukřižování Ježíše se stal apoštolem v Malé Asii a Skytii (od Černého moře až k Volze). Podle legendy zemřel ukřižováním v Patras v Achaji na kříži ve tvaru X, po něm byl kříž také následně pojmenován - „Ondřejovský“. Sv. Ondřej je patronem Rumunska, Rakouska a Skotska. S bratrem Petrem jsou rovněž patrony rybářů, dále je vzýván jako pomocník horníků, provazníků a nevěst. S jeho křížem ve tvaru X se setkáváme na mnoha vlajkách i erbech. Ondřej je hlavní postavou spisu apokryfních Skutků sv. Ondřeje, jež byly napsány zřejmě v polovině 3. století. 
Dája z Třinecka

akimoro | 28.11.2015 06:19
1

sv.Ondřej...

alava | 28.11.2015 16:59
...máme pár Ondrášů v širší rodině a znala jsem bohužel i jednoho, co měl do svatého hódně daleko. Ale to hezké jméno za to nemůže. Jinak u nás dnes padá mokrý sníh, jestli se splní i nějaká ondřejovská pranostika, ví Bůh, má se oteplit. A čarovat s voskem už taky nebudu. Byla tu dcera, tak jsme na chvíli zapálily první svíčku. Včera jsem byla v areálu zámku na Pověstech (tradiční skautský jarmark, psávala jsem o něm). A nejsem asi sama, kdo byl "inovací" zklamaný. Dnes je rozsvěcení vánočního stromu města, ale nejdu, nohy si žádají pauzu. I zítra se něco na náměstí koná, když bude líp, dojdu se na ten náš strom podívat. Všecky vás zdravím a přeji krásný advent.
ODKAZ:
2

1: sv. Ondřej

knihomilka | 29.11.2015 18:15
Připojuji se k Alence a též přeji všem příjemně prožité dny Adventu.
ODKAZ:
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K