» Galerie » Jana P

Galerie uživatelky Jana P

Můj Rakovník

I když mé bydliště je Kladno, srdcem jsem pořád Rakovničanka. Přispěji tedy, Růženko, k Tvému nápadu psát o místu svého srdce ne sice z hlediska historie, ale ze svého pohledu a přidám i pár fotografií (snad, jestli se zadaří). Pověst o jeho vzniku souvisí s potokem, který jím protéká a vlévá se po 15 km pod Křivoklátem do řeky Berounky. Kdysi si prý chudá mlynářka zoufala, že nemá co dát jíst svým dětem a tak jim navařila večer raky z potoka, o kterých si lidé mysleli, že jsou jedovatí. Děti však tuto krmi přežily a ještě se ráno sháněly po včerejší dobrotě a rodina byla zachráněna. Dnešní město má své historické centrum kolem obdélníkového náměstí, jednoho z největších v republice, zdobí ho zvláště v květnu kvetoucí hlohové aleje, v čele je gotický chrám se samostatně stojící zvonicí. Je tu radnice i množství historických domů z různých období. Severní strana údolí zahrnuje bývalé židovské město, končívalo hradbami s Vysokou bránou, na severovýchodě jsou vilkové čtvrti Vinohrady a Bezděkov, které jsou už za Pražskou bránou. Na jižním svahu nad centrem vyrostlo 7 nádražních činžáků (z Rakovníka vede 5 různých vlakových tratí) a kolonie rodinných domků. Tato část, oddělená od města tratí a nádražím, se nazývá Zátiším, na západě končí průmyslovou zónou (bývalá Rakona, TOS-lisy na umělé hmoty, Stadion-výroba mopedů - samozřejmě většina dnes neexistující). Bývalé okresní město je jako všude obklopeno panelovými sídlišti. Už za městem živoří bývalá slavná rakovnická továrna na obkladačky. Krásný je tu rozlehlý park za kostelem, který pokračuje alejemi podle potoka do křivoklátských lesů. Malíř Anderle ve svých nedělních podvečerních rozhlasových hodinkách často připomíná tzv. Pavlíkovské vršky (námi zvané Pajtlíky), skalnaté lesní partie s potůčkem, bývalé nedělní korzo rakovnických, když se ještě nechodilo v neděli do supermarketů. V přírodní hospůdce U Lajblů se tu dokonce i na malém betonovém plató s doprovodem šramlu nebo jen harmoniky tančilo. I když se v městě hodně změnilo a opravilo od těch padesátých a šedesátých let, zůstává v něm stále duch jakési maloměstské zatuchliny a nechuti k novotám, tak jak ho chápal jeho "dvorní spisovatel" Zikmund Winter.
Zobrazit Album (7)

"Domeček jak malovaný"

po srpnové průtrži. Ale po té deštivé spoušti nám začaly růst pod tůjemi velké pýchavky. Řízečky z nich byly mňam.
Zobrazit Album (1)

Fotopozdrav z Mariánských Lázní

Tak se včera předpověď, bohužel, těm rosničkářům povedla a mne ráno přešly choutky na koupání. Změnila jsem proto plány na výlet (každoroční) do mých milovaných Marjánek, pokusím se pár obrázků odtud vám sem šoupnout. Nejsou nejčerstvější, párkrát jsem tam včera zmokla, ale stejně tam bylo krásně. Zdravím.
Zobrazit Album (3)

Jižní Čechy - zámek Kratochvíle

"Na kafi" na Křivoklátě

aneb první dubnová neděle - jak malovaná. Vytáhl mne z domova krásný den, dopoledne jsem nasedla do vlaku a poledne už mi zvonily zvony v Rakovníku, kde jsem čekala v parku na přípoj na Beroun. Kafe jsem si tedy už dopřála v penzionu U jelena pod hradem v Křivoklátu, potom jsem si propajdala asi 2 km podél Rakovnického potoka skoro až k jeho ústí do Berounky. Odpoledne totiž, jak jsem se dozvěděla, měly místní děti z MŠ slavnostně vyprovázet zimu a házet své smrtky do potoka. Tak jsem se jich dočkala v hospůdce Pohoda nad malým pivkem, děti byly moc roztomilé, zpívaly při harmonice, prostě pohoda i s malým -p-. Posílám tedy aspoň malou fotodokumentaci a asi do třetice křísím k životu tyto webové stránky, asi už naposled, když není zájem. Je to škoda, přátel není nikdy dost a takové poklábosení si o čemkoli není k zahození.
Zobrazit Album (4)

Tak tady je taky má troška "do mlýna"

do té jarní nádhery - kvete mi doma zase buganvilie, má malá Itálie
Zobrazit Album (1)

Všem hezké a pohodové svátky

Pozdrav z výstav květin v Praze

Orchideje ve Fata Morganě v Botanické zahradě v Troji a hvězdníky ze skleníku Královské zahrady na Hradě
Zobrazit Album (2)

Moje panenky v evropských krojích

Zleva: Španělka, Portugalka(s košem), vedle Sicilanka,Sanmarinka, před nimi v červeném s křížkem Francouzka, copatá Švýcarka a fialová Andořanka. V bílém čepci copatá (dřeváčky nejsou vidět) Holanďanka, vedle s brkem na klobouku německá Gertruda, pod zeleným kloboukem rakouský Tyroláček. Sedící růžová obrýlená paličkující Belgičanka zaučuje Lichtenštajnku. Vedle Rakušana skoro zaniká Polák a potom jsou s "medvědy" na hlavách Skot s dudami a anglický bobík. Vedle Bobbyho je Norka, svého soba tu mají Švédi a u ohýnku sedí finský Laponeček. Před Norkou sedí irská máma s dcerkou samozřejmě v zeleném. V Maďarsku jsem sehnala jen vyřezaného a malovaného Lájoše coby otvírák na víno a taktéž v dívence z Chorvatska se skrývá sklenička. Vpravo od ní je první panenka, která "sbírku" zahajovala - asi už 60 let stará Slovenka z Myjavy. Největší panenku úplně vpravo mi nedávno přivezla dcera coby dárek z Luhačovic. Panenky jsou maličké a tak fotky asi taky nic moc, ale snahu jsem měla.
Zobrazit Album (1)
PŘIHLÁSIT SE || ZAREGISTROVAT SE (host)
© Miloslav Design 2013-2015
60K